شماره تماس: 09166228323 - 09165265638

مقایسه پله پیچ و پله مارپیچ

طرح هایی که از پله پیچ و مارپیچ اجرا شده است به گونه ای بوده که هر کدام را می توان به طور خاص مورد بررسی قرار داد و ابعاد، متریال و طراحی آن را منحصر به فرد دانست. مطلب زیر این پله ها را با هم مقایسه کرده است. 

تفاوت پله پیچ و مارپیچ:

پله گرد یا پیچ با کمک شعاع خاصی از دایره طراحی می شود. از طریق فرمول دایره می توان به شعاع مشخصی رسید که با توجه به نوع کاربرد پله، مصالح مورد نظر و سایر موارد این پله اجرا می شود. و اما پله مارپیچ نوعی از پله پیچ است که دارای چرخش 360 درجه می باشد. به دلیل شکل خاص و طراحی جالبی که دارد پله اسپیرال یا حلزونی هم گفته می شود. 

انواعی از پله مارپیچ 

پله مارپیچ زیر مجموعه پله پیچ است و طراحی آنها از یک اصول مهندسی واحد پیروی می کند، که در زیر انواع این پله آورده می شود.

پله مارپیچ و پله پیچ
طراحی پله پیچ

پله پیچ محور مرکزی برش خورده:

همانطور که در از نام آن پیدا است ، در طراحی این پله شعاع مرکزی آن به وسیله لوله های برش خورده تهیه می شود. کاربرد این پله در محیط های بسیار کوچک است. فضاهایی که امکان مانور کمی دارد. 

پله مارپیچ:

این پله پیچ با نام پله فرار هم شناخته می شود. و همان پله محور مرکزی ساده است که مشخصه های دیگری به آن اضافه شده و می تواند در محیط های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار گیرد. 

پله پیچ دور لوله:

از آنجایی که این راه پله برای فضاهای بسیار کوچک استفاده می شود، ظاهر آن میزان پیچش را نشان خواهد داد. ارزان ترین پله پیچی است که به عنوان پله دکوراتیو می تواند اجرا شود، این پله ی مارپیچ است، درست مانندی ماری که در فاصله طبقات دور خود پیچیده باشد. 

جهت آشنایی بیشتر با پله های پیچ پیشنهاد می کنم مقاله مزایا و معایب پله پیچ را مطالعه کنید.